Извјештај о реализованој ђачкој екскурзији за ученике трећег и четвртог разреда

Припреме за екскурзију започете су крајем претходне школске године. У припремама су учествовале одјељењске старјешине трећег и четвртог разреда, Управа школе, Савјет родитеља и сами ученици. Ученицима је методом анкетирања понуђено више могућих дестинација и већина се одлучила за дестинацију Грчка-Турска. Након завршене тендерске процедуре, само једна агенција се јавила за реализацију екскурзије, а то је била агенција „Атлас-тоурс“ из Подгорице.

Будући да је нудила одличан однос цијене и квалитета, највећи степен безбједности и комфора, као и веома повољне услове плаћања (на 7 рата), агенција „Атлас-турс“ је одабрана за изводјење екскурзије. Гимназија је кроз тијесну сарадњу са локалном заједницом, обезбиједила и 10 спонзорстава, од тога осам од стране локалне управе, једно од приватне фирме „Таша“ и једно од предузетника Фадила Табаковића. Сва спонзорства су искоришћена.

За вођу пута изабрана је професорица Наташа. Љекара је одабрала сама агенција, као и два водича. Агенција је обезбиједила два аутобуса на спрат, са по 85 мјеста. У оба аутобуса су била по два возача и по један водич.

На пут смо кренули 21. септембра око 17 часова, маршрутом преко Србије и Буграске. У Истанбул смо стигли у чевртак, 22. септембра, око 16 часова, по локалном времену. Услиједио је размјештај по собама, одмор, вечера и слободно вријеме.

Наредног дана, у петак, 23. септембра, кренули смо у панорамски обилазак Истанбула. Посебно смо се задржали код Константиновог хиподрома, некадашњег епицентра културног и друштвеног

живота Константинопоља. Видјели смо и Плаву џамију, саграђену за вријеме владавине султана Ахмеда И. Нажалост, унутрашњост објекта нисмо обишли јер су у току радови на реконструкцији.

Обишли смо и Топкапи палату, која је више од четири вијека била средишња резиденција султана. Данас је музеј крцат артефактима непроцјењиве вриједности. У другом дијелу дана запутили смо се на Капали-чаршију, највећу покривену пијацу на свијету и један од незаобилазних симбола Истанбула. Капали-чаршија или Гранд Базар била је центар трговине у Османском царству. Након обиласка, имали смо слободно вријеме, а потом је услиједио повратак у хотел, вечера и ноћење.

У суботу, 24. септембра, дан смо започели крстарењем Босфором. Током крстарења може се, између осталог, видјети Долмабахче палата, Ортакој џамија испод Босфорског моста и дворац  Јилдиз. Потом смо обишли чувени трг Таксим – симбол стварања Републике Турске и срце модерног Истанбула. Прошетали смо и Истиклал улицом, која је дио историјског језгра Истанбула и једна од најпопуларнијих пјешачких зона на свијету. У другом дијелу дана отишли смо на Видиковац Чамлиџа, одакле смо уживали у прелијепом погледу на цијели град. Ово фасцинантно мјесто налази се на азијској страни Истанбула, а недавно је на њему отворена највећа џамија у Истанбулу. На овом брду се налази и резиденција предсједника Турске, Реџепа Тајипа Ердоана.

Након вечере, у касним вечерњим часовима, посјетили смо Аја-Софију, најзначајнију православну богомољу на свијету, некад и музеј, а данас џамију, симбол историје Константинопоља, али и модерне Турске. Услиједио је повратак у хотел и ноћење.

У недјељу, 25. септембра, послије доручка у хотелу, кренули смо за Грчку. Путовање је трајало око 12 сати. У вечерњим сатима стигли смо у хотел у Кориносу. Услиједило је распоређивање соба,

вечера и ноћење. У понедјељак, 26. септембра, кренули смо у обилазак Метеора, чувеног комплекса манастира који се налазе на високим и неприступачним стијенама, у близини града Каламбаке. Обишли смо радионицу икона и Манастир Преображења Христовог, у западном дијелу. Стијена на којој је подигнут овај манастир највећа је у цијелој области. Саборна црква манастира смјештена је у

централном дијелу комплекса и представља изузетан егземплар византијске архитектуре. Након посјете Метеорима, отишли смо на ручак у ресторану, а затим смо обишли малу цркву Свете Петке и запутили се у хотел. Услиједила је вечера и ноћење.

У уторак, 27. септембра, отишли смо у Солун. Прво смо посјетили Зејтинлик, српско војничко гробље, комплекс у коме су смјештени гробови српских, француских, италијанских, руских и енглеских војника погинулих у пробоју Солунског фронта. Видјели смо и Бијелу кулу, која се налази на шеталишту поред мора, која је првобитно служила као затвор, а данас се у њој налази музеј и са њеног врха се пружа предиван поглед на Солун. Након обиласка Бијеле куле, обишли смо Цркву Светог Димитрија – заштитника града Солуна. Црква је импозантних размјера, а одликују је и импресивни мозаици. Овим смо завршили студијску посјету Солуну, па је услиједило слободно вријеме и вријеме за шопинг, а након тога повратак у хотел, вечера и ноћење.

У сриједу, 28. септембра, послије доручка, кренули смо за Црну Гору. Свратили смо у Скопље, обишли центар града, и задржали се око два сата. Потом смо, преко Врања, Ниша, Чачка, Пријепоља, у раним јутарњим часовима стигли у Пљевља.

Прешли смо укупно 3129 километара и направили преко 80000 корака.

На крају морам додати да је екскурзија протекла без најмањег проблема, а наши ученици за своје понашање на овом путовању заслужују највеће похвале. На сваком мјесту, у сваком тренутку, били су достојни титуле пљеваљског гимназијалца и академског грађанина. А ми, њихови професори, поносни смо на њих.

Проф. Наташа Цмиљанић, вођа пута